Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYV29B-400HE3/81
Model
BYV29B-400HE3/81
Datasheet
BYV29B-400HE3/81 PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Diode Type Schottky
Part Status Last Time Buy
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 200µA @ 35V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700mV @ 30A