Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYV29B-400HE3/45
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Model
BYV29B-400HE3/45
Datasheet
BYV29B-400HE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Package / Case R6, Axial
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package R-6
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 20V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550mV @ 15A