Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYV29B-300HE3/45
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Model
BYV29B-300HE3/45
Datasheet
BYV29B-300HE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 300V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number BYV29-400
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 400V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 8A
Packaging Tube
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 8A