Vishay / Huntington Electric, Inc. FVTS10R1E20K00JE
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Model
FVTS10R1E20K00JE
Datasheet
FVTS10R1E20K00JE PDF
Description
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 12W
Attribute Name Attribute Value
Features Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type Aluminum
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Tolerance ±1%
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Resistance 1.5 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 25W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Series UAL
Size / Dimension 1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)