Vishay / Dale RH00522R00FE02
Manufacturer
Vishay / Dale
Model
RH00522R00FE02
Datasheet
RH00522R00FE02 PDF
Description
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 7.5W
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Series HS, CGS
Size / Dimension 1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Packaging Tray
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±3%
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Resistance 15 kOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 25W