Vishay / Dale IMC1812ER1R0K
Manufacturer
Vishay / Dale
Model
IMC1812ER1R0K
Datasheet
IMC1812ER1R0K PDF
Description
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Attribute Name Attribute Value
Type Wirewound
Material - Core Metal
Series FDUE1040
Size / Dimension 0.441" L x 0.394" W (11.20mm x 10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.515mOhm Max
Features -
Current - Saturation 16A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 18A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 1µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz