Vishay / Dale IMC0402ER5N1J01
Manufacturer
Vishay / Dale
Model
IMC0402ER5N1J01
Datasheet
IMC0402ER5N1J01 PDF
Description
FIXED IND 5.1NH 800MA 83 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Inductance 5.1nH
Frequency - Self Resonant 5.8GHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 250MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core -
Type Wirewound
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Series IMC-0402-01
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Current Rating (Amps) 800mA
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±10%