Vishay / Dale IMC0402ER47NJ01
Model
IMC0402ER47NJ01
Datasheet
IMC0402ER47NJ01 PDF
Description
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±0.3nH
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Inductance 4.7nH
Frequency - Self Resonant 4.775GHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 250MHz
Mounting Type Surface Mount
Type Wirewound
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Series IMC-0402-01
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 15 @ 250MHz
Current Rating (Amps) 640mA