Vishay / Dale IMC0402ER40NJ01
Manufacturer
Vishay / Dale
Model
IMC0402ER40NJ01
Datasheet
IMC0402ER40NJ01 PDF
Description
FIXED IND 40NH 320MA 438 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Inductance 47nH
Frequency - Self Resonant 2.1GHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 200MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core -
Type Wirewound
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Series IMC-0402-01
DC Resistance (DCR) 830mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 26 @ 200MHz
Current Rating (Amps) 150mA
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±5%