Vishay / Dale DVY164MJB19V1
Manufacturer
Vishay / Dale
Model
DVY164MJB19V1
Datasheet
DVY164MJB19V1 PDF
Description
RES CHAS MNT 164M OHM 5% 60W
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 600W
Package / Case Box
Mounting Feature Flanges
Series TAP600
Size / Dimension 2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Features -
Coating, Housing Type Epoxy Coated
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±10%
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Lead Style M5 Threaded
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Resistance 10 kOhms