Vishay / Beyschlag SMM02040C4758FB300
- Manufacturer
- Vishay / Beyschlag
- Model
- SMM02040C4758FB300
- Datasheet
- SMM02040C4758FB300 PDF
- Description
- RES 4.75 OHM 1% 1/4W MELF 0204
- Availability
- IN STOCK
Stock: 6000
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Series | SMM0204 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package | Mini MELF |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Resistance | 5.6 Ohms |
| Composition | Thin Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | MELF, 0204 |
| Size / Dimension | 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm) |