Vishay / Beyschlag MMU01020C1201FB300
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
Model
MMU01020C1201FB300
Datasheet
MMU01020C1201FB300 PDF
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 0.3W 0102
Availability
IN STOCK
Stock: 11600
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series HMC
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Number of Terminations 2
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 0603
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Resistance 39 MOhms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)