Vishay BC Components ST7TB202
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
ST7TB202
Datasheet
ST7TB202 PDF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Attribute Name Attribute Value
Series ST7
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Resistance 5 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 3
Size / Dimension Square - 0.252" x 0.240" Face x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)