Vishay BC Components ST7TB102
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
ST7TB102
Datasheet
ST7TB102 PDF
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Attribute Name Attribute Value
Resistive Material Cermet
Series ST7
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Resistance 2 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 3
Size / Dimension Square - 0.252" x 0.240" Face x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)