Vishay BC Components ST7TA503
Model
ST7TA503
Datasheet
ST7TA503 PDF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
Attribute Name Attribute Value
Size / Dimension Square - 0.252" x 0.240" Face x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Series ST7
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Resistance 100 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W