Vishay BC Components ST5TW503
Model
ST5TW503
Datasheet
ST5TW503 PDF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 14
Size / Dimension Rectangular - 0.236" x 0.169" Face x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Termination Style Gull Wing
Resistive Material Cermet
Series ST5
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±10%
Resistance 100 kOhms