Vishay BC Components ST5TW203
Model
ST5TW203
Datasheet
ST5TW203 PDF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 14
Size / Dimension Rectangular - 0.236" x 0.169" Face x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Termination Style Gull Wing
Resistive Material Cermet
Series ST5
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Resistance 50 kOhms