Vishay BC Components ST5TW103
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
ST5TW103
Datasheet
ST5TW103 PDF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Attribute Name Attribute Value
Resistance 20 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 14
Size / Dimension Rectangular - 0.236" x 0.169" Face x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Termination Style Gull Wing
Resistive Material Cermet
Series ST5
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±10%