Vishay BC Components ST4TB502
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
ST4TB502
Datasheet
ST4TB502 PDF
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Attribute Name Attribute Value
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Series ST4
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Resistance 5 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W