Vishay BC Components ST4TA502
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
ST4TA502
Datasheet
ST4TA502 PDF
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP
Attribute Name Attribute Value
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Series ST4
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Resistance 10 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)