Vishay BC Components MKP385191250JIP2T0
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
MKP385191250JIP2T0
Datasheet
MKP385191250JIP2T0 PDF
Description
CAP FILM 910PF 5% 2.5KVDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage Rating - DC 250V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Capacitance 8200pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series MKT371
Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC 160V