Vishay BC Components MKP383233200JFM2B0
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
MKP383233200JFM2B0
Datasheet
MKP383233200JFM2B0 PDF
Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 310V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Capacitance 1500pF
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series F339M
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)