Vishay BC Components MKP383211200JF02W0
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
MKP383211200JF02W0
Datasheet
MKP383211200JF02W0 PDF
Description
CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 700V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Capacitance 3300pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series MMKP383
Size / Dimension 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)