Vishay BC Components MAL215979101E3
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
MAL215979101E3
Datasheet
MAL215979101E3 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 50V
Series LKG
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 1200µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 1.9A @ 120Hz
Applications Audio
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)