Vishay BC Components MAL215959101E3
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
MAL215959101E3
Datasheet
MAL215959101E3 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Impedance 760 mOhms
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 100µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 800mA @ 120Hz
Applications General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.11Ohm @ 100Hz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Series 159 PUL-SI
Voltage - Rated 500V
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C