Vishay BC Components F17102101030
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
F17102101030
Datasheet
F17102101030 PDF
Description
CAP FILM 1000PF 20% 300VAC RAD
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 300V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC -
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Capacitance 1500pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series F1710
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)