Vishay BC Components BFC238350683
Model
BFC238350683
Datasheet
BFC238350683 PDF
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1.6KVDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 538
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features Long Life
Voltage Rating - AC 200V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series MMP
Size / Dimension 0.610" W, 0.354" T x 1.063" L (15.50mm, 9.00mm x 27.00mm)