Vishay BC Components BFC238320473
Model
BFC238320473
Datasheet
BFC238320473 PDF
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1722
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series DME
Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Capacitance 0.068µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C