Vishay BC Components BFC238320304
Model
BFC238320304
Datasheet
BFC238320304 PDF
Description
CAP FILM 0.3UF 5% 630VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 332
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Capacitance 2.2µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series MMP
Size / Dimension 0.709" W, 0.394" T x 1.378" L (18.00mm, 10.00mm x 35.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC 160V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 250V
Tolerance ±10%