Vishay BC Components BFC237540181
Model
BFC237540181
Datasheet
BFC237540181 PDF
Description
CAP FILM 180PF 5% 2KVDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 600V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Capacitance 180pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series KP/MKP 375
Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)