Vishay BC Components BFC237521821
Model
BFC237521821
Datasheet
BFC237521821 PDF
Description
CAP FILM 820PF 3.5% 1KVDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series KP/MKP 375
Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 400V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Capacitance 910pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C