Vishay BC Components BFC237188123
Model
BFC237188123
Datasheet
BFC237188123 PDF
Description
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage Rating - DC 100V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Capacitance 0.1µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series MKT366
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 63V