Vishay BC Components BFC237175822
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
BFC237175822
Datasheet
BFC237175822 PDF
Description
CAP FILM 8200PF 10% 250VDC RAD
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series MKT371
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC 220V
Packaging Tape & Box (TB)
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Capacitance 0.012µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C