Vishay BC Components BFC236621104
Model
BFC236621104
Datasheet
BFC236621104 PDF
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32653
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Ratings -
Voltage Rating - AC 700V
Features -
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Capacitance 7200pF