Vishay BC Components BFC233860154
Manufacturer
Vishay BC Components
Model
BFC233860154
Datasheet
BFC233860154 PDF
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 114
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial
Series C4AE
Size / Dimension 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 700V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 1.110" (28.20mm)
Capacitance 5µF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.7 mOhms
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)