Vicor Corporation BCM6123E60E15A3T01
- Manufacturer
- Vicor Corporation
- Model
- BCM6123E60E15A3T01
- Datasheet
- BCM6123E60E15A3T01 PDF
- Description
- LV BCM, 36-60V, EVALUATION BOARD
- Availability
- IN STOCK
Stock: 2
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Regulator Topology | Buck |
| Utilized IC / Part | NBM6123x60E12A7yzz |
| Frequency - Switching | 1.07MHz |
| Series | VI Chip® NBM™ |
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Voltage - Input | 36V ~ 60V |
| Current - Output | 170A |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 10.8V |