United Chemi-Con ESMM451VSN271MR35S
- Model
- ESMM451VSN271MR35S
- Datasheet
- ESMM451VSN271MR35S PDF
- Description
- CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Capacitance | 27000µF |
| Surface Mount Land Size | - |
| Part Status | Active |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.01A @ 120Hz |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.4615A @ 10kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 10V |
| Series | VXG |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |