United Chemi-Con ESMH630VSN822MR45S
- Model
- ESMH630VSN822MR45S
- Datasheet
- ESMH630VSN822MR45S PDF
- Description
- CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
|---|---|
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7027A @ 100kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.228Ohm @ 120Hz |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 450V |
| Series | SMM |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Capacitance | 270µF |
| Surface Mount Land Size | - |
| Part Status | Active |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.89A @ 120Hz |