United Chemi-Con ESMG3B1ELL221MP40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Model
ESMG3B1ELL221MP40S
Datasheet
ESMG3B1ELL221MP40S PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 80V
Series TS-HA
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Capacitance 1800µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Obsolete
Ripple Current @ Low Frequency 1.8A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 2.07A @ 100kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) 111mOhm @ 120Hz