United Chemi-Con ELHS4H1VSN181MA25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Model
ELHS4H1VSN181MA25S
Datasheet
ELHS4H1VSN181MA25S PDF
Description
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 180V
Series KMS
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 820µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 2.08A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 3.12A @ 50kHz