United Chemi-Con EKMS181VSN821MQ30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Model
EKMS181VSN821MQ30S
Datasheet
EKMS181VSN821MQ30S PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 220µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 810mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 1.1583A @ 100kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 315V
Series SMG
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)