United Chemi-Con EKMG500ETC220ME11D
- Manufacturer
- United Chemi-Con
- Model
- EKMG500ETC220ME11D
- Datasheet
- EKMG500ETC220ME11D PDF
- Description
- CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
- Availability
- IN STOCK
Stock: 3111
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 160V |
| Series | UPS |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Capacitance | 0.47µF |
| Surface Mount Land Size | - |
| Part Status | Active |
| Ripple Current @ Low Frequency | 12mA @ 120Hz |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ High Frequency | 19.2mA @ 10kHz |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |