TT Electronics/BI 67ZR500LFTB
- Manufacturer
- TT Electronics/BI
- Model
- 67ZR500LFTB
- Datasheet
- 67ZR500LFTB PDF
- Description
- TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Resistance | 50 Ohms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Number of Turns | 20 |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.437" x 0.195" Face x 0.410" H (11.10mm x 4.95mm x 10.41mm) |
| Termination Style | PC Pins |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |