Toshiba Semiconductor and Storage CBS05F30(TPL3)
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Model
CBS05F30(TPL3)
Datasheet
CBS05F30(TPL3) PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA CST2B
Attribute Name Attribute Value
Reverse Recovery Time (trr) 6.8ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 40V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 1A
Packaging Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Diode Type Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580mV @ 1A
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Base Part Number DB2X411
Capacitance @ Vr, F 21pF @ 10V, 1MHz