Texas Instruments TPS61251EVM-517
Manufacturer
Texas Instruments
Model
TPS61251EVM-517
Datasheet
TPS61251EVM-517 PDF
Description
EVAL MODULE FOR TPS61251-517
Availability
IN STOCK
Stock: 3
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Voltage - Output 10V
Supplied Contents Board(s)
Regulator Topology Buck
Utilized IC / Part LM25019
Frequency - Switching 420kHz
Series -
Board Type Fully Populated
Part Status Active
Main Purpose DC/DC, Step Down
Voltage - Input 12.5V ~ 48V
Current - Output 100mA