Texas Instruments TPS61130EVM-206
Manufacturer
Texas Instruments
Model
TPS61130EVM-206
Datasheet
TPS61130EVM-206 PDF
Description
EVAL MODULE FOR TPS61130-206
Attribute Name Attribute Value
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Voltage - Output 1.3V ~ 3.5V
Supplied Contents Board(s)
Regulator Topology Buck
Utilized IC / Part TPS5210
Frequency - Switching 125kHz
Series -
Board Type Fully Populated
Part Status Obsolete
Main Purpose DC/DC, Step Down
Voltage - Input 4.5V ~ 13V
Current - Output 20A