Texas Instruments SN75LP196DBRE4
Model
SN75LP196DBRE4
Datasheet
SN75LP196DBRE4 PDF
Description
IC TRANSCEIVER FULL 5/3 20SSOP
Attribute Name Attribute Value
Protocol RS232
Data Rate -
Packaging Tube
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 75LP196
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Receiver Hysteresis 1V
Type Transceiver
Operating Temperature 0°C ~ 70°C