Texas Instruments SN75LBC171DWG4
Manufacturer
Texas Instruments
Model
SN75LBC171DWG4
Datasheet
SN75LBC171DWG4 PDF
Description
IC TRANSCEIVER HALF 3/3 20SOIC
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 75LBC171
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Receiver Hysteresis 40mV
Type Transceiver
Operating Temperature 0°C ~ 70°C