Texas Instruments SN75C3223EDWG4
Model
SN75C3223EDWG4
Datasheet
SN75C3223EDWG4 PDF
Description
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 20SOIC
Attribute Name Attribute Value
Type Transceiver
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Duplex Full
Supplier Device Package 28-SOIC
Series -
Number of Drivers/Receivers 5/3
Protocol RS232
Data Rate 1Mbps
Packaging Tube
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number SN75C3238E
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Receiver Hysteresis 300mV