Texas Instruments SN75C3222EDB
Model
SN75C3222EDB
Datasheet
SN75C3222EDB PDF
Description
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 20SSOP
Attribute Name Attribute Value
Protocol RS232
Data Rate 1Mbps
Packaging Tube
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number SN75C3222E
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Receiver Hysteresis 300mV
Type Transceiver
Operating Temperature 0°C ~ 70°C